Képzések > Mérnök-fizikus > Diplomaügyrend


A diplomamunka kiadásának, elkészítésének és értékelésének rendje a mérnök-fizikus képzésben

 

(Kiegészítés a TERMÉSZETTUDOMÁNYI KAR tanulmányi ügyrendjéhez)

 Időkeretek

A mérnök-fizikus képzésben a diplomamunka elkészítésére három szemeszter áll a hallgatók rendelkezésére (8. Szemeszter: Speciális laboratórium II. heti 10 óra; 9. Szemeszter: Speciális laboratórium III. heti 12 óra; 10. Szemeszter: Diplomalabor heti 24 óra). A 8. szemeszter után egy kötelező szakmai gyakorlat van, amit a diplomamunka témájában kell a hallgatónak teljesíteni.

A témák kiadása

 

A témákat a képzés 7. szemeszterében kell meghirdetni. Erre a TTK Dékáni Hivatala levélben kéri fel az érdekelt tanszékeket, kutató intézeteket és egyéb intézményeket. A témát a hallgató ekkor, mint önálló laboratóriumi témát választja. Csak olyan témát lehet meghirdetni, ahol a meghirdető tanszék, kutató intézet, intézmény, biztosítja a háromhetes nyári szakmai gyakorlat teljesítésének feltételeit.

Diplomatémát csak a képzés valamelyik moduljához csatlakozó irányban lehet meghirdetni. Diplomatémát legalább Ph.D minősítéssel rendelkező oktatók vagy kutatók, illetve vezető oktatók, kutatók hirdethetnek meg. A meghirdetett önálló labortémákat a Dékáni Hivatal hirdető tábláján teszik közzé. A hallgatók jelentkezéseiket a Dékáni Hivatalban adják le. A beérkezett jelentkezések alapján a Mérnök-fizikus Szakbizottság a meghirdető oktatóval, kutatóval konzultálva dönt a témák elosztásáról, a 7. félév vizsgaidőszakának végéig. A döntésnél figyelembe veszi, hogy egy személy egyszerre legfeljebb 3 hallgató témavezetője lehet.

A 8. szemeszter végén, indokolt esetben a hallgató még kérheti, hogy a diplomamunkát az önálló laborban teljesített témától eltérő irányban készíthesse el. Erről az érdekelt oktatókkal konzultálva az oktatási dékánhelyettes dönt.

A diplomamunka témáját a 8. szemeszter végén rögzítik. A témát minden esetben a Fizikai Intézet egyik tanszékének vezetője, vagy a Nukleáris Technikai Intézet illetve a Nukleáris Technika Tanszék vezetője hagyja jóvá ("anyatanszék"). Ez érvényes abban az esetben is, ha a témát külső oktató, vagy kutató hirdette meg. Így biztosítható egyrészt, hogy a témák harmonikusan illeszkedjenek a BME mérnök-fizikus képzés céljaihoz, a meghirdetett modulokhoz, másrészt az anyatanszék felel a diplomával, záróvizsgával kapcsolatos oktatásszervezési kérdések lebonyolításáért. Ha a diplomamunkát nem a fenti tanszékek illetve intézet egyikének oktatója, kutatója hirdette meg, akkor a modulfelelős az érdekeltekkel konzultálva felkér egy anyatanszéket a diplomamunka jóváhagyására, gondozására.

A 9. szemeszter modelltantervében szereplő 12 órás Speciális laboratórium III kreditpontjait csak azon hallgatónak lehet elszámolni, aki már az előző félév végén a mintatanterv szerinti 240 kreditpontot és a mintatantervben eddig előírt egyéb kritériumokat teljesítette.

A diplomamunka kiadására a Dékáni Hivatalban beszerezhető egységes formanyomtatványt kell alkalmazni. A nyomtatványt két példányban az anyatanszék készíti el. Az egyik példányt átadja a hallgatónak, a másik példányt a tanszék őrzi meg. A hallgatónak átadott példányt csatolni kell a bekötött diplomamunkához. A formanyomtatvány (Word dokumentum) az alábbi rovatokat tartalmazza:

- A záróvizsgázó neve:
- A diplomamunka címe:
- A téma rövid leírása
- A diplomamunka elkészítése során megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása.
- Záróvizsga tárgya: (Ez - a Mérnök-fizikus Szakbizottság korábbi állásfoglalásának megfelelően - azonos annak a modulnak a nevével, amelynek keretében a diplomamunkát készíti a hallgató).
- A témavezető neve, munkahelye, beosztása, címe, telefonszáma.
- A diplomamunka gondozására felkért tanszék.

Diplomamunkát kiadni (tanszékvezető által aláírt formanyomtatványt kiadni) csak olyan hallgatónak lehet, aki az indexébe felvette a mintatanterv 9. Speciális laboratórium III tárgyat. A diplomamunkát azon félév szorgalmi időszakának végéig kell a hallgatónak kiadni, amelyben felvette a Speciális laboratórium III tárgyat.

A mintatanterv 10. Félévében szereplő Diplomalabor tárgy felvételének a feltétele, hogy a hallgató teljesítse a mintatantervben előírt 270 kreditpontot, a mintatantervben előírt egyéb kritériumokat, valamint az, hogy mindhárom szigorlaton eredményesen szerepeljen. Ezen feltételek bármelyikének hiányában a hallgató a Diplomalabor tárgyat nem veheti fel, diplomamunkáját nem adhatja és nem záróvizsgázhat az adott szorgalmi időszakot követő záróvizsga időszakban.

A Diplomamunka készítés vizsgajeggyel végződő tantárgy (Diplomalabor). Amikor a hallgató erre a tárgyra az aláírást a TVSZ 20.§ szerint megkapja, a hallgató utolsó féléve lezárható. A tantárgy vizsgajegyét a Záróvizsga Bizottság állapítja meg. Az oklevél minősítéséhez a súlyozott tanulmányi átlag kiszámításakor ezt a tárgyat figyelmen kívül kell hagyni.

A diplomamunka beadása, értékelése, megvédése, a záróvizsga

 

A záróvizsgák időpontjának kitűzése, a vizsgák megszervezése a BME TVSZ rendelkezéseinek figyelembevételével az anyatanszék feladata.

A diplomamunkát két példányban, a kitűzött záróvizsga időpontja előtt legkésőbb egy hónappal, az anyatanszéken kell leadni. Ez a Diplomalabor tárgy aláírása megszerzésének feltétele. A diplomamunka további értékelésére a tanszék vezetője egy fő bírálót kér fel, aki a téma elismert szakembere.

A záróvizsga két részből áll. A hallgató a záróvizsga elején ismerteti diplomamunkáját, válaszol a témavezető, a bíráló, illetve a Záróvizsga Bizottság által feltett kérdésekre, kifogásokra, hozzászólásokra. A diplomamunka osztályzatát a témavezető és a bíráló javaslata alapján, valamint a vizsgán elhangzottak figyelembevételével a Záróvizsga Bizottság állapítja meg.

A záróvizsga második felében a hallgató szóbeli vizsgát tesz a diplomamunka kiadásakor rögzített tárgyból (tantárgycsoportból). A záróvizsga tematikát a modulok nyilvánosságra hozzák.

 

A diplomamunka kiadásához, elkészítéséhez és értékeléséhez javasolt űrlapok, nyomtatványok

 

Az egységes és áttekinthető eljárás lebonyolításához a Dékáni Hivatal az alábbi nyomtatványokat, tájékoztató füzetet készíti el:

Diplomamunka kiadására szolgáló formanyomtatvány (1. számú melléklet), (Word dokumentum)

- A hallgatók tájékoztatását szolgáló füzet (a diplomamunka elkészítésére vonatkozó fontosabb tartalmi és formai szempontok, a bírálat szempontjai, főbb határidők, eljárási szabályok (2. számú melléklet). (Word dokumentum)

Tájékoztató mérnök-fizikus hallgatóknak a diplomamunka szerkesztéséről, alakjáról és beadásáról valamint a záróvizsgákról

1. Tartalmi követelmények

A diplomamunka a mérnök-fizikus hallgatónak a témavezető irányításával elért önálló kutatási, kutatás-fejlesztési eredményeit tartalmazó írásbeli beszámoló (dolgozat). A szerző a dolgozatban mutassa be a vizsgált témát, fejtse ki a problémákat és részletesen ismertesse eredményeit. A munkának a mérnök-fizikus tanulmányok ismeretanyagára kell épülnie és a szerző önálló, saját munkája kell legyen.

Ha a munka egésze vagy részei már gyakorlati bevezetésre kerültek, ismertesse megállapításainak � tételeinek - gyakorlati alkalmazását és hasznosítását.

2. A munka szerkezete

 

2.1. Sorrend és formai követelmények

- címoldal, (lásd a mellékletet),
- a kiadott diplomaterv-kiírás eredeti példánya,
- tartalomjegyzék és (ha vannak) külön mellékletek jegyzéke,
- szöveg (részletes, jól tagolt tárgyalás),
- a szöveges rész végén a főbb konklúziók és az elért eredmények összefoglalása, várható fejlemények,
- ábrák és táblázatok jegyzéke (ha esetleg nem a szöveg között helyezkednek el),
- irodalomjegyzék,
- mellékletek külön tasakban a munka hátsó fedélrészében rögzítve,
- a diplomamunka terjedelme: 35-60 oldal, egyoldalasan gépelve.

2.2. Tagolás

A dolgozat tartalmazza a tanulmányozott terület világos, rövid összefoglalását.

A munka fejezetei a kiadott diplomafeladat kidolgozandó kérdéseit kövessék, de természetesen tovább tagolhatók a szerző elgondolásai szerint egyszerű, világos alcímeket viselő szakaszokra, alfejezetekre.

2.3. Szöveg, tárgyalásmód

A szakkifejezéseket lehetőség szerint magyarul kell használni, a tárgy szakszótárában definiált jelentésével. Ha az eltérő értelmezés elkerülhetetlen, lábjegyzetben adjunk definíciót. Ha nincs elfogadott magyar kifejezés, célszerű magyarra fordítani az adott kifejezést, és az egyértelműség céljából az első előfordulás helyén lábjegyzetben megadni az eredeti szót. Idegen kifejezés általában csak akkor használható, ha a magyar köznyelvben, illetve a tudományos-műszaki nyelvben már meghonosodott. Az alkalmazott jelölések, mértékegységek feleljenek meg a tématerületen elfogadott szokásoknak.

2.4. Táblázatok, ábrák, képletek

A munka ábrái és táblázatai rajzolt, ragasztott eredeti ábrák vagy táblázatok legyenek, megfelelnek azonban jó minőségű xerox másolatok, fényképek is.

A képletekben, de általában az ábrákon, táblázatokban és az egész munkában használt jelölések következetesek legyenek, és igazodjanak a műszaki-tudományos életben szokásos jelölésekhez.

2.5. Utaló számozások

Mivel a táblázatokat és ábrákat nem lehet pontosan oda helyezni ahol a szövegben sorra kerülnek, ezért számozással kell utalni rájuk. Nem kötelező, de célszerű minden táblázatnak, ábrának rövid, kifejező címet is adni.

A matematikai képletek száma velük egy sorban a jobb margón helyezkedik el és kerek zárójelben van, pont nélkül.

Az irodalomjegyzék tételeire a szövegben is ugyanolyan szögletzárójeles szám utaljon, mint amilyennel az irodalomjegyzékben a tételek számozva vannak, s ez a zárójelezés fölöslegessé tesz minden ilyen utalást: "/lásd irodalom.../".

2.6. Irodalomjegyzék

Az irodalomjegyzékben fel kell sorolni a munka kidolgozásához forrásul használt művek következő bibliográfiai adatait:

- szerző(k) neve (sokszerzős műveknek, kézikönyveknek csak a szerkesztője, de nem a cím előtt, hanem utána),
- a mű pontos címe,
- megjelenésének helye,
- a sorozat címe (ha van).

Irodalomjegyzékben csak olyan művek szerepeljenek, amelyek felhasználása, idézése a szövegből egyértelműen megállapítható, vagyis amelyre a szövegben szögletzárójeles utalás található.

2.7. A munka rövid kivonata

Célja nem a munka tartalomjegyzékének ismétlése vagy újólagos ismertetése, hanem a fő mondanivaló, a szemlélet, az elért eredmények, a konklúziók és tézisek tömör, de világos és áttekinthető felsorolása, ismertetése. Ezt a diplomamunkába nem kell beleköttetni, hanem 5 példányban a beadott dolgozathoz kell mellékelni.

3. Jelentkezési és leadási határidők, eljárási szabályok, záróvizsga

A diplomamunka-témákat a képzés 7. szemeszterében hirdetik meg a TTK Dékáni Hivatal hirdető tábláján. A hallgatók jelentkezéseiket is itt adják le, a Hivatal által megadott határidőre. A témák azonosak a 8. szemeszter modelltantervében szereplő Speciális laboratórium II témájával, tehát a hallgatók egyszerre jelentkeznek Speciális laboratóriumra és a diplomamunkára.

A beérkezett jelentkezések alapján a Mérnök-fizikus Szakbizottság a meghirdető oktatóval, kutatóval konzultálva a 7. félévet lezáró vizsgaidőszak végéig dönt a témák elosztásáról.

A 8. félévet követően a hallgatók a diplomamunka témájában háromhetes szakmai gyakorlaton vesznek részt.

A hallgató legkésőbb a 8. félév végén indokolt esetben még kérheti, hogy a diplomamunkát az önálló laborban teljesített témától eltérő irányban készíthesse el. Erről az érdekelt oktatókkal konzultálva az oktatási dékánhelyettes dönt.

A diplomamunka-témát az anyatanszék írásban a 8. szemeszter végén adja ki a hallgatónak. A témát minden esetben az anyatanszék vezetője hagyja jóvá. Ez érvényes abban az esetben is, ha a témát külső oktató vagy kutató hirdette meg.

A záróvizsga időpontját az anyatanszék tűzi ki, a BME TVSZ rendelkezéseinek és az adott tanév időbeosztásának figyelembevételével.

A diplomamunkát két példányban, a kitűzött záróvizsga időpontja előtt legkésőbb egy hónappal az anyatanszéken kell leadni. Öt példányban csatolni kell a dolgozat kivonatát is.

A beadott dolgozatról a bíráló és a témavezető (ha külső témavezető is van, akkor ő) írásos értékelést (bírálatot) készít. Ezeket a hallgató a záróvizsga előtt kézhez kapja. A hallgató a záróvizsga elején ismerteti diplomamunkáját, válaszol a témavezető, a bíráló illetve a Záróvizsga Bizottság által feltett kérdésekre, kifogásokra, hozzászólásokra.

Záróvizsgát egy témakörből (tantárgycsoport) kell tenni, amely azonos a hallgató által választott modullal. Ezt a diplomamunka kiadásakor rögzítik. A záróvizsga tematikáját a hallgatók megkapják.

Címlapminta melléklet (Word dokumentum)

 

Utolsó módosítás: 2006.11.29.