![]() |
BMe TTK Kutatói pályázat |
![]() |
A modern orvosi diagnosztika eszköztárának fontos és hatékony eleme a mágneses rezonanciás képalkotás (MRI). Az MRI vizsgálatok során kapott képek felbontásának javítására ún. kontrasztanyagokat alkalmaznak, melyeket a vizsgált személybe juttatva az esetleges rendellenességek sokkal pontosabb és korábbi feltérképezése lehetséges. Ezzel, a kezelés megfelelő időben való elkezdése révén, a betegek gyógyulási esélyeit nagyban növelik. A kontrasztanyagok jelentőségét jól demonstrálja az alábbi kép, melyen agyvérzés után készült MRI felvételeket láthatunk. A bal oldali kép kontrasztanyag nélkül, a jobb oldali pedig annak alkalmazásával készült. A különbség szemmel látható:
A napjainkban alkalmazott kontrasztanyagokról azonban kiderült, hogy jelentős egészségkárosító hatásuk van, mely alkalmazhatóságukat erősen visszaveti. Ez motiválja olyan anyagok kutatását, mely az MRI vizsgálatok kontrasztját úgy növeli nagymértékben, hogy közben a vizsgált személyekben nem okoz maradandó károsodást.
Állatkísérletek alapján, a néhány éve felfedezett, Gd3N@C80 endoherdális fullerén alkalmasnak bizonyulhat erre a feladatra. [1] Több elméleti és kísérleti kutatás történt a molekula megismerésére, azonban a mágnességének pontos megértése a mai napig nyitott kérdés. Az ilyen jellegű kérdések megválaszolására kiválóan alkalmas kísérleti módszer az elektronspin-rezonancia (ESR). Kutatásom témája ennek az anyagnak az elektronspin-rezonanciás vizsgálata volt.
Az ESR elméleti alapjait, az alacsony hőmérsékleti technikák és a nagy mágneses terű ESR spektrométer használatát 2011 tavaszán a BME Fizika Tanszékén sajátítottam el. Kísérleteimet 2011 júniusában az École Polytechnique Fédérale de Lausanne (Svájc) nagy mágneses terű ESR-laborjában végeztem Prof. Forró László, Antal Ágnes és Náfrádi Bálint közreműködésével, segítségével. A vizsgált mintát Kováts Éva állította elő a Központi Fizikai Kutató Intézetben (KFKI). A sztatikus mágnesezettség mérését Kiss László végezte szintén a KFKI-ban.
A buckminsterfullerén (C60) felfedezésével együtt merült fel az ötlet, hogy a C60 molekula belsejébe valamilyen atomot, molekulát juttassanak. [2] A focilabda alakú molekula 1985-ös felfedezését követően hat évet kellett várni az első ilyen molekula, a La@C82 előállítására [3] (a „@” azt jelöli, hogy a tőle balra elhelyezkedő atom vagy molekula a „@” jobb oldalán találhatónak a belsejébe ágyazódva helyezkedik el). Ez a felfedezés a szénmolekulák egy teljesen új, az endohedrális fullerének családjának a megszületéséhez vezetett.
Az endohedrális fulleréneknek két típusa van. Az első, az ún. endohedrális metallofullerének valamilyen fémet tartalmazó molekulát (vagy fémes atomot) fogadnak magukba. Ezzel szemben áll a másik nagy csoport, a nemfémmel dópolt endohedrális fullerének csoportja.
A Sc3N@C80 1999-es előállítása [4], az endohedrális metallofullerének egy új csoportjának, a nitrid klaszter fullerének (NCF, „nitrid claster fullerene”) megjelenéséhez vezetett. Ebbe a csoportba tartozik az általunk is vizsgált Gd3N@C80.
Az M3N@C80 (M=Lu, Tb, Y, Sc, Gd ...) szerkeztű NCF-ekre jellemző, hogy a beágyazott molekula és a szénváz között erős kölcsönhatás van, ezért a teljes molekula rendkívül stabil. Jellemző továbbá, hogy a klasztert alkotó atomok egy síkban helyezkednek el, ez alól kivétel a Gd3N@C80, ahol a négy atom egy tetraéder négy csúcsában található.
Az MRI vizsgálatok számára egy anyag akkor alkalmas kontrasztanyagnak, ha nagy mágneses momentummal rendelkezik, ugyanakkor megfelelően stabil ahhoz, hogy káros anyag közvetlenül ne juthasson a szervezetbe. Erre a szerepre, az általunk is vizsgált, Gd3N@C80 jó eséllyel pályázhat, ugyanis az erős szénváz megakadályozhatja, hogy a nagy mágneses momentummal rendelkező, ám rendkívül mérgező Gd3+ ionok (véglegesen) az emberi szervezetbe jussanak.
Ahhoz, hogy a klinikai gyakorlatban jól alkalmazható kontrasztanyagot kapjunk a fentieken túl az is szükséges, hogy az vízben oldható legyen. Az először 2010-ben előállított Gd3N@C80[DiPEG5000(OH)x] (PEG=poli(etilénglikol)) a fenti követelményeknek megfelelőnek tűnő anyag, ugyanis vízben oldható és a patkányokon végzett kísérletek szerint az MRI vizsgálatok kontrasztját mintegy 20-szorosára javítja. [1]
Az alábbi ábrán Zhang és társainak ezen kísérletéből láthatunk egy részletet. A két szélső képen a kontroll csoportról készült (daganat nélküli szelet), a középső a vizsgált, daganatos rész. A daganat fekete területként jelenik meg (fehér körrel bejelölve). A befecskendezése után három és fél órával a kontrasztanyag már kellőképpen eloszlott a daganatban, jelentősen növelne a felvétel kontrasztját. (Figyelemreméltó, hogy ezen felvételek készítéséhez nagyon kéves, 23,5 nanomol kontrasztanyagot használtak.)
Az elméleti számítások, kísérleti eredmények rámutattak a szénváz és a klaszter közötti erős kölcsönhatásra, azonban nyitott kérdés maradt a molekula belsejében található Gd3+ ionok mágneses momentumának kölcsönhatása, rendeződése. (Ha a mágneses momentumok egy irányba állnak, akkor erősítik egymást. Ezt nevezzük ferromágneses rendeződésnek. Ha egymással ellentétes irányba állnak, akkor egymás hatását gyengítik. Ezt antiferromágnes rendeződésnek nevezzük.)
A Sc3N@C80 -on végzett kísérletekben belső mozgásra (forgásra) utaló mérési eredmények születtek. A számolások alapján a Gd3N@C80 esetén az ehhez leküzdendő energiagát nagysága több, mint kétszerese a Sc3N@C80-re számoltnál. [5] Így a Gd3N@C80 esetén a belső mozgás valószínűsége sokkal kisebb.
Kísérleteink során két kérdés körüljárására koncentráltunk: milyen kölcsönhatás van a három Gd3+ ion között és milyen a mozgási állapota (az alábbi ábrán látható) Gd3N@C80 endohedrális fullerénnek.
A fentiekben leírt kérdések megválaszolására elektronspin-rezonanciás (ESR) méréseket végeztem nagy mágneses térben (16 Tesla), alacsony hőmérséklettől (2K) szobahőmérsékletig. Ezek voltak az első sikeres ESR mérések Gd3N@C80-on.
Az ESR mérések lényege (nagyon leegyszerűsítve) az, hogy a vizsgált anyagot (nagy) mágneses térbe helyezzük, majd mikrohullámot bocsátunk rá. A mágneses tér változtatása mellett mérjük a mintáról visszaverődő mikrohullám intenzitását, melyben a mágneses tér nagyságának bizonyos értéke(i) („rezonancia tér”) esetén drasztikus változás következik be. Ezekből következtetni lehet, a mintában jelenlévő atomi szintű kölcsönhatásokra, esetleges mozgásra.
A minta mágnesezettségének mérését Kiss László végezte el a Központi Fizikai Kutató Intézetben (KFKI), szupravezető kvantum-interferométer (SQUID) segítségével.
Az alacsony hőmérsékleti ESR és a sztatikus mágnesezettség mérések eredményeinek értelmezésére kvantummechanikai, termodinamikai modellt építettem fel. Ebben a modellben azt feltételeztem, hogy a három gadolínium ion mágneses momentuma között alacsony hőmérsékleten erős ferromágneses kölcsönhatás van (így a momentumok rendeződnek) és egyetlen (háromszor akkora) mágneses momentummal, magas hőmérsékleten pedig három független momentumként írhatjuk le a rendszert.
Az elméleti modell paramétereinek megfelelő megválasztásával alacsony hőmérsékleten (2K) a számolt és a mért ESR spektrumok között jó egyezést kaptam. A modell alkalmas volt e mérési eredmények kvalitatív értelmezésére. A magasabb hőmérsékleti ESR spektrumokból megállapítható, hogy a molekula 20K környékén elkezd forogni. Még magasabb hőmérsékleteken a molekula forgása tovább gyorsul. Ezek az eredmények az elméleti várakozások tükrében (nem valószínű a molekula forgása) különösen érdekesek, értékese.
Az alábbi ábra a mért ESR-jeleket mutatja a hőmérséklet függvényében. Az 11,24T-nál látható függőleges vonal a referenciának a jele. A mintából származó jelek alacsony hőmérsékleten (2-20K) 9,92 és 13,72T-nál láthatóak. A hőmérséklet növekedésével ezek a jelek folyamatosan eltűnnek és helyettük a referencia jelével megegyező helyen nő fel egy csúcs. Ez a folyamat utal a molekula forgásának beindulására. A forgás gyorsulására ezen egy csúcs szélességének csökkenéséből következtethetünk.
A sztatikus mágnesezettség mérési eredményei alátámasztották a modellnek a minta mágneses tulajdonságaira vonatkozó feltételezéseit. Ezzel sikerült kísérletileg igazolni a Gd3+ ionok mágneses momentumának ferromágneses rendeződését alacsony hőmérsékleten.
Az alábbi ábrán feketével a mért, pirossal pedig az elméleti modell alapján számolt mágnesezettség értékek láthatóak 1,8 és 300K-en. (Az alacsony hőmérsékleti eredményeknél nem a görbe pontos alakja a fontos, hanem az, hogy milyen értéknél telítődik a mágnesezettség. Az egyezés ebben az értelemben nagyon jó.)
A téma folytatási lehetőségei között szerepel az elméleti modell pontosítása, kiterjesztése a magas hőmérsékleti ESR jelek leírására. Kísérleti szempontból pedig érdekes kérdés annak eldöntése, hogy az egész Gd3N@C80 molekula vagy csak a Gd3N klaszter kezd el forogni?
Nemzetközi konferencia poszter: 2012 március Kirchberg, the 26th International Winterschool on Electronic Properties of Novel Materials (IWEPNM), absztrakt letölthető (lásd 99. oldal)
Várható publikáció megjelenése a Journal of Chemical Physics-ben.
Hivatkozások:.
[1] J. Zhang et al., Bioconjugate Chem., 2010, 21 (4), pp 610–615
[2] H. W. Kroto et al. Nature, 318. 162-163 . (1985)
[3] Yan Chai et al. J. Phys. Chem., 1991, 95 (20), pp 7564–7568
[4] S. Stevenson et al. Nature 401, 55-57 (1999)
[5] J.Lu et al. J. Phys. Chem. B, 2006, 110 (47), pp 23637–23640