BME TTK > Elhelyezkedési körkép - Mit csinálnak a BME TTK-n diplomát szerzett hallgatók végzés után?


Kapitány Sándor
Mérnök-fizikus

1999-ben mérnök-fizikus diplomát, majd 2001-ben környezet- és hidrotechnológus képesítést szereztem. 2000-től dolgozom a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. püspökszilágyi telephelyen, kezdetben sugárvédelmi megbízottként és telepvezető-helyettesként, 2007-től telepvezetőként. Egyben a társaság veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadója vagyok.

 


Béky Bence
Mérnök-fizikus

A Műegyetem nem csupán magas színvonalú oktatással, hanem remek külföldi kapcsolatokkal is rendelkezik. Másodév után egy évig tanultam Erasmus ösztöndíjjal Finnországban a Tamperei Műszaki Egyetemen, majd 2008-ban a mérnök-fizikus szak elvégzése után szintén egyetemi kapcsolatok által szereztem ösztöndíjat Franciaországba, ahol matematikát tanultam, kamatoztatva a Műegyetem ingyenes francia kurzusain szerzett nyelvtudást. Jelenleg a Harvardon kutatok, s itt néhány éven belül doktori fokozatot szerzek csillagászatból. Az ide való jelentkezéshez az ötletet, bátorítást (és az ajánlóleveleket) mind a Műegyetemi tanáraimon keresztül megismert külföldi kutatóktól kaptam.

Szívesen válaszolok emailben az érdeklődő hallgatóknak.


Pethő László
Mérnök-fizikus

 

2007-ben végeztem Mérnök-fizikusként Anyagtudományi modulon. A diplomázást rövid szünet követte, majd 2007 szeptemberében jelentkeztem a University of California, Berkeley egyetem félvezető-kutatással foglalkozó laboratóriumába, a Microfabrication Laboratory-ba (http://microlab.berkeley.edu).

Novemberben felvételt nyertem Baseline Engineer Associate Specialist pozícióba, ahol két hosszabbítást követően, 2010 szeptemberéig maradtam alkalmazott. 2010 októberében átköltöztem Kanadába; a University of Waterloo-n frissen alakult Institute for Quantum Computing (http://iqc.ca) alá tartozó Quantum-Nano Centre kutatólaborban Thin Film Development and Integration Engineer pozícióban dolgozom jelenleg, két éves szerződéssel.

 


Rácz Miklós
Matematikus

Gimis koromban a Fazekasba jártam specmatra, és nagyon szerettem a matekot (mint ahogy továbbra is), így nem igazán volt kérdéses, hogy matek szakra szeretnék menni. Az már kevésbé volt nyilvánvaló,  hogy a BME-t vagy az ELTE-t jelöljem meg első helyen, és igazából túl sok információm egyik egyetemről sem volt. Viszont mindkét egyetemről jött egy-egy oktató beszelni az osztályunknak, a BME-ről Prőhle Péter, és ő nagyon meggyőzően beszélt. Az egyik fő üzenet ami keresztül jött az az volt, hogy a BME Matekon sokféle út nyitva áll az ember előtt --- teljesen elméleti kutatás irányába is el lehet menni, meg alkalmazott irányba is. Mivel nekem nem volt nagyon határozott elképzelésem arról, hogy pontosan mit is akarok kezdeni a matekkal, meg hogy a matekon belül mi érdekel legjobban, így ez a kép nagyon szimpatikus volt számomra. Ezért választottam a BME-t.

Utólag úgy érzem nagyon jó döntés volt, mivel nagyon jól éreztem magam a BME-n eltöltött 5 év során és a képzés is nagyon magas szintű volt. Első évben az algebra tetszett leginkább, főleg a csoportelmélet, meg a kriptográfiát is nagyon érdekesnek találtam. Másodévtől viszont beindultak a valószínűségszámítás kurzusok, és teljesen magukkal ragadtak. Harmadév elején elkezdtem TDK-zni Balázs Márton és Tóth Bálint témavezetésével, egy sztochasztikus folyamatot vizsgáltam, ami mögött sok érdekes matematika volt. Nagyon élveztem a témát, később ebből írtam a diplomamunkámat is (és még most is dolgozom rajta).

Nyaranta igyekeztem új témákkal és helyekkel megismerkedni. Így töltöttem a harmadév utáni nyarat Los Angeles-ben, a UCLA egyetemen, egy diákoknak szánt alkalmazott matematika programon (RIPS: http://www.ipam.ucla.edu/rips/). Ez egy kiváló program, ahol négy fős csoportokban dolgoznak együtt diákok (a világ minden tájáról) valós problémákon, amikhez matematika szükséges. A mi csoportunk vörös vérsejtek termelésének és elhalálozásának ciklusát vizsgálta egy késleltetett differenciálegyenlet-rendszer segítségével. A negyedév utáni nyarat az Oxford-i egyetem Statisztika Tanszékén töltöttem, ahol szintén biológiai témájú projekten dolgoztam -- egy populáció genetika modell matematikájával foglalkoztam. Ezeken a programokon persze csak megfelelő előképzettséggel lehet résztvenni és a BME matek szak ezt maximálisan megadta.

Az ötéves képzés után mindenképpen valószínűségszámítással szerettem volna tovább foglalkozni, s ezért jelentkeztem doktorandusznak. Több okból kifolyólag is Észak-Amerikában szerettem volna továbbtanulni, így a tavaly ősz folyamán jelentkeztem is több egyetemre, többek között a Berkeley-re is. A BME Matematika képzés erősségét, és azon belül is a Sztochasztika tanszék erősségét jelzi, hogy a legtöbb egyetemre felvettek ahova jelentkeztem, így nem volt könnyű döntés, hogy melyiket válasszam. Végül Berkeley-t választottam és nagyon örülök ennek a lehetőségnek. Mindenképpen úgy érzem, hogy nagyon jó helyen vagyok: szakmailag a világ élvonalába tartoznak a professzorok és a diákok egyaránt, de ez nem csak szűken a valószínűségszámításra vagy a matematikára igaz. Az egész egyetemen érezhető a tudományos élet pezsgése, ami nagyszerű érzés. (És San Francisco környékén élni is nagyon kellemes.)

Szóval összefoglalva: nagyon örülök annak, hogy a BME Matekra mentem, mert nagyon jó volt a képzés, sokat tanultam, és a képzés után lehetőségek tárháza állt nyitva előttem.


Eisler Zoltán
Mérnök-fizikus
 

1998-ban végeztem a Berzsenyi Dániel Gimnáziumban. A természettudományok és a világ alapvető törvényeinek megértése mindig is vonzott, ezért választottam a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen Természettudományi Karának mérnök-fizikus szakát. 2004-ben szereztem diplomát, 2008-ban pedig fizikus PhD

fokozatot. Jelenleg kutatási menedzser vagyok a párizsi Capital Fund Management befektetési alapnál, ahol 2007 óta dolgozom. Kollégáim többsége itt is fizikus végzettségű, és a tanulmányaink, kutatásunk során megismert módszereket ezen az új területen is gyakran alkalmazzuk. Feladatunk egy automatizált, a világ különböző pénzügyi piacain kereskedő számítógépes rendszer és a hozzá tartozó befektetési stratégiák fejlesztése, pénzügyi termékek rövid távú (akár másodperceken belüli) árváltozásainak előrejelzése és a befektetéseink kockázatának kezelése. Emellett jelenleg is részt veszek akadémiai kutatási projektekben, ahol a pénzügyi tranzakciók árakat mozgató hatásával foglalkozom.

 


Rudas Anna
Matematikus

A Városmajori Gimnáziumban érettségiztem Budapesten, majd a BME matematikus szakára jelentkeztem. Kezdetben a kombinatorika, később a valószínűségszámítás érdekelt a legjobban, mindkettőt felejthetetlen tanárok hozták közel hozzám. Az egyetem ötödik félévétől kezdve tartottam matematika gyakorlatokat mérnök szakosoknak, amit nagyon élveztem. A szakdolgozatomat a Sztochasztika tanszéken írtam, és ott is maradtam, elkezdtem a doktori képzést. Ennek keretében különböző érdekes konferenciákra jutottam el, külföldre is, és kiemelkedő matematikusok közelében lehettem. Ilyen keretek között voltam az USA-ban, Lengyelországban, Ausztriában, Izlandon. A doktorim harmadik évében egy multinacionális pénzügyi cégnél helyezkedtem el, ahol két és fél éve teljes munkaidőben dolgozom, mint matematikai modellező. A közelmúltban egy fél évet a cég New York-i irodájában töltöttem, ami meghatározó munkatapasztalatot nyújtott számomra. A véletlen folyamatok terén szerzett tudásomat nap mint nap használom, és egy értékes, érdekes emberekből álló csoportban dolgozom.

 


Ráth Balázs
Matematikus

Az ELTE Trefort Ágoston gyakorló gimnáziumból érkeztem a BME matekszakára. A pályaválasztáskor még nem volt egyértelmű, hogy mi legyek, ha nagy leszek, de aki matekot tanul, az legalább tanul valamit, gondoltam. Sőt, nemcsak passzívan ittam a tudást, hanem egy élő gépezet irányítását tanultam meg: eleinte még csak a a használati utasítások alapján (az önálló feladatmegoldás kifejezetten hangsúlyos a tantervben), de aztán hamarosan élesben bevetve (a témalabor és a TDK ad terepet az önálló, alkalmazott vagy elméleti kutatásra) ismerkedtem a matematikai masinával. Aztán a PhD évek alatt kaptam rá annak az ízére, hogy milyen továbbépíteni ezt a gépet, és másokkal is megismertetni vezérlőpult trükkjeit. Az egyetemi-és PhD diplomámat az ország egyik legerősebb valószínűségszámítás-iskolájában szereztem, most az ETH Zürich egyetemen vagyok posztdok kutató.

 


Madaras Attila

Mérnök-fizikus

 

Egy multinacionális fejlesztőcégnél dolgozom 2009 eleje óta mint fejlesztőmérnök, szoftverfejlesztő.
A munkám során különböző gyakorlati problémák megoldására készítek programozható algoritmusokat, fizikai modelleket, szimulációkat. A mérnök-fizikus szakon megszerzett tudás jelenleg abban segít (a programozás mellett), hogy komplex, olykor absztrakt problémák áttekintését, mérnöki vagy tudományos igényű elemzését el tudom végezni. Ezen kívül a munkám eredményét prezentáló előadások sikeres bemutatásában is érzem a fizikusi képzés előadói kommunikációt javító törekvéseinek pozitív hatásait.

 


 

 

 

Utolsó módosítás: 2011.01.25.